اخبار > عضویت ایران در شانگهای، روابط تجاری و مالی را افزایش می‌دهد  چاپ        ارسال به دوست

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا:

عضویت ایران در شانگهای، روابط تجاری و مالی را افزایش می‌دهد

 

 

 

 

 

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا:

عضویت ایران در شانگهای، روابط تجاری و مالی را افزایش می‌دهد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر مهدیه رضاقلی‌زاده عضو هیات علمی گروه مدیریت بازرگانی این دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: عضویت دایم کشورمان در این سازمان منطقه‌ای می‌تواند زمینه و بسترساز افزایش روابط تجاری و مالی آن شود.

       متن کامل این گفت‌وگو را در زیر مشاهده می‌کنید.

 

استادیار اقتصاد دانشگاه مازندران:

عضویت ایران در شانگهای، روابط تجاری و مالی را افزایش می‌دهد

استادیار گروه اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: عضویت دایم کشورمان در این سازمان منطقه‌ای می‌تواند زمینه و بسترساز افزایش روابط تجاری و مالی آن شود.

دکتر مهدیه رضا قلی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، عضویت ایران در سازمان شانگهای را دارای نتایح اقتصادی مهمی دانست و افزود: توسعه روابط تجاری و مالی را می‌توان از آن جمله نام برد. ایران به عنوان کشور عضو این سازمان می‌تواند در معادلات منطقه‌ای تاثیرگذاری داشته باشد و نیز با ورود به بخشی از بازارهای بزرگ جهان، همکاری‌های بانکی‌اش را تقویت کند و امکان فروش تولیدات ایران به جمعیت عظیم این منطقه ایجاد می‌شود. هم‌چنین قدرت چانه‌زنی ایران را در جهان ارتقا می‌دهد وکشور را وارد نظام بین‌المللی می‌کند.

وی ادامه داد: سازمان همکاری شانگهای، یک سازمان میان دولتی است که برای همکاری‌های چند جانبه اقتصادی، امنیتی و فرهنگی توسط چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان و ازبکستان تشکیل شد و هند و پاکستان بعدا عضو آن شدند. نقش و جایگاه ایران در منطقه آسیا باعث شد تا چهار سال بعد از تاسیس، به عضویت ناظر آن در آید و درخواست عضویت دایم آن نیز در پایان اجلاس بیست‌ویکم مورد موافقت اعضا قرار بگیرد.

این استاد اقتصاد گفت: ایران با عضویت در این سازمان از ظرفیت‌ها و امکانات جدیدی که در اختیار کشورهای عضو قرار دارد، بهره‌مند می‌شود.

وی توضیح داد: کشورهای شانگهای از نظر جغرافیایی متشکل از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی برای همکاری‌های منطقه‌ای است و حضور در آن نقش غیرقابل انکاری در بخش سیاست‌های خارجی خواهد داشت. این سازمان، بزرگ‌ترین، مهم‌ترین، وسیع‌ترین و ثروتمندترین سازمان جهانی به‌شمار می‌رود که کشورهای عضو این سازمان، یک چهارم مساحت خشکی‌های جهان و بیش از سه میلیارد از جمعیت جهان را دارند. هم‌چنین اعضای آن در تولید و تجارت جهانی نقش داشته و درصد بالایی از ذخایر نفتی، گازی و اورانیوم در جهان را در اختیار دارند که این مسایل، اهمیت و قدرت این کشورها را نشان می‌دهد و عضویت در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دکتر رضاقلی زاده با اظهار این که در صورت تدبیر و برنامه‌ریزی‌های صحیح، ایران می‌تواند از این عضویت دایم مفید و پرسود، بهره‌برداری لازم را ببرد، گفت: باید توجه شود که این سازمان، چیزی جدای از نظام بین‌الملل نیست و در راستای سیاست‌ها و نظم بین‌المللی فعالیت دارد و ایران با به نتیجه‌رساندن برجام و اف‌ای‌تی‌اف، باید مشکلات خود را در نظام بین‌الملل رفع کند، وگرنه نمی‌تواند چندان از فرصت عضویت استفاده ببرد.

وی افزود: شانگهای مهم‌ترین سازمان منطقه‌ای جهان است و عضویت در آن می‌تواند نقش مهمی در توسعه روابط اقتصادی و تجاری کشور داشته باشد به‌شرطی که با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های درست، زیرساخت‌های کشور را تقویت کنیم و چرخ تولید کشور را به گردش درآوریم.

او ادامه داد: برای این منظور باید صادرات و صادرکننده را تقویت کنیم و موانع را از سر راه تجارت و کسب‌وکارها برداریم تا از فرصت‌های به‌دست آمده استفاده بهینه ببریم و وارد بازارهای کشورهای دیگری بشویم تا بتوانیم محصولات و تولیدات خود را به عرضه برسانیم، در غیر این‌صورت اگر مشکلات فعلی تولید، تجارت و صادرات را داشته باشیم حضور در شانگهای به‌تنهایی نمی‌تواند فرصت باشد و حتی می‌تواند به تهدید برای صنایع و اقتصاد ما تبدیل شود.

دکتر رضاقلی زاده توضیح داد: اقدامات این سازمان فعلا به نفع کشورهای عضو این سازمان است و مسلما ایران منافعی از این عضویت کسب می‌کند؛ مثلا اگر پذیرفته شود که صادرات انرژی به‌سمت کشورها از سوی ایران باشد، فراهم‌شدن امکان فروش و صادرات محصولات به این کشورها می‌تواند منافع زیادی برای کشور ما داشته باشد.

وی افزود: با توجه به این‌که در تعاملات بین کشورهای عضو شانگهای، نرخ‌های تعرفه کاهش می‌یابد، کالاها و خدمات به قیمت ارزان‌تر به کشورها فروخته می‌شود و سبب تقویت تعاملات بین کشورها می‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: مزیت نسبی ایران بیشتر در مواد اولیه و خام است و این عضویت باعث صادرات این قبیل مواد می‌شود و با این کار به نوعی دور زدن تحریم‌ها هم امکان‌پذیر است و شاید دور زدن تحریم‌ها در کوتاه‌مدت کمک‌کننده باشد ولی از آن طرف منجر به واردات کالاهای صنعتی از چین و روسیه می‌شود که بالاتر بودن ارزش افزوده این کالاها در بلندمدت تاثیر خوبی در تراز تجاری ایران با این کشورها نخواهد گذاشت.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران گفت: ایران در تعداد محدودی از سازمان‌های بین‌المللی عضو است و عضویت در این سازمان در جهت پیگیری منافع اقتصادی کشور کمک می‌کند و باعث افزایش قدرت چانه‌زنی در عرصه بین‌الملل وکاهش در تحریم‌ها می‌شود.

وی تاکید کرد: عضویت در سازمان‌های بین‌المللی مفید است البته به‌شرطی که با برنامه‌ریزی صحیح باشد تا این تعامالات در فرآیند توسعه و بهبود شرایط پیش برود.

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی


٠٩:١٤ - شنبه ١٠ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٣٠١٢٦    /    تعداد نمایش : ٦٨٧